Originál článku najdete přímo na Tchibo Blogu na odkazu ZDE🔓‼️
A nebo si jej přečtěte u mě níže 😉⤵️
S nadcházejícím létem se blíží čas dovolených. Většina z nás se nemůže dočkat, až si konečně bude moci odpočinout, a těší se na nové prožitky na nové prožitky.Plánování dovolené může být příjemnou předehrou, máte-li menší dítě. Stačí se s manželem domluvit, kam chcete jet, co chcete zažít, aby to bavilo a těšilo i vaši ratolest s ohledem na její věk. Pokud jste ale rodičem dítěte v pubertálním věku, čeká vás mnohem složitější zvažování, jak dovolenou pojmout a některé z vás mohou napadat různé obavy a scénáře…
„Co když z dovolené nebudeme nic mít? Jestli tam Adélu budou popadat ty její nálady a bude stejně jen viset na mobilu?!“
„Já to nechápu, Petr byl vždycky tak milý chlapeček a na každý výlet s námi se tolik těšil! A teď? Jako bych ho ani nepoznávala. Nejenže si zvykám na změny jeho vzhledu, je samá ruka samá noha, navíc mi stále častěji odsekává, nebo se mnou nemluví vůbec… Bude to s ním během dovolené lepší?”
„Nejsme špatní rodiče, když s námi Adéla už nechce nikam jezdit a trávit s námi čas? Skoro jako by se za nás styděla… Ale copak ji můžeme nechat doma samotnou?“
Jestli Vás napadají takové věty, je potřeba se na dovolenou s vaším puberťákem připravit. A prvním krokem, který vám to umožní, je pokusit se porozumět, co a proč se s ním v období puberty děje a jak se co nejlépe postavit k této důležité životní etapě. Nové poznatky pak můžete využít nejen v čase společné dovolené, ale i v každodenním životě s vaším milovaným puberťákem. Věřím, že se vám díky tomu podaří zažít spolu na dovolené příjemný čas, anebo naopak, že se letos společné dovolené s ním vzdáte, aniž budete mít špatné pocity, a najdete mu vhodný prostor pro alternativní program. Uvidíte sami po přečtení článku.
CO SE TO S TÍM NAŠÍM DÍTĚTEM DĚJE?
Většina rodičů, kteří již zažili pubertu svého dítěte, vám potvrdí, že tahle fáze života je doslova výzva pro všechny zúčastněné. Dosavadní dítko vzhlížející ke svým rodičům se z ničeho nic fyzicky začne proměňovat v dospělého. Navíc k vám už nevzhlíží, někdy je drzý, jindy konfrontační, pak zas náladový, anebo se od vás tiše vzdaluje do svého pokoje s mobilem v ruce. Také můžete vnímat, že má váš potomek tendenci stahovat se do sebe a velmi potřebuje své soukromí (např. zavřený pokoj). Chce se sám rozhodovat, svobodně realizovat svá přání a věnovat se svým zájmům.
Toto období je pro vás velmi náročné, pro dítě je však ještě náročnější…Jeho svět je najednou vzhůru nohama a velmi vás potřebuje, aby mohlo touto bouřlivou životní etapou projít zdravě a bezpečně. Nemusíte se obávat, že je něco špatně, obviňovat sebe nebo druhé ze selhání, jde o přirozený přerod dítěte v dospělého. Skrze pochopení toho, co se v pubertě s dítětem děje, bude snazší život žít a nikoli jej muset “jen přežít“.
PUBERTA JE DŮLEŽITÝ PROCES VEDOUCÍ K BUDOUCÍMU OSAMOSTATNĚNÍ SE DÍTĚTE A K JEHO VLASTNÍ DOSPĚLOSTI
Období puberty je zásadní a přelomovou etapou, která vede k postupné separaci dítěte od jeho rodičů. Jejím smyslem a cílem je dokázat vystoupit z dětské role a stát se samostatným a zodpovědným dospělým, vybaveným do svého individuálního života. Paradoxně vše, co je v pubertě pro rodiče nejtěžší (drzé komentáře, kritičnost, prosazování vlastních názorů stůj co stůj, odmítání rodičů a jejich autority apod.), oběma stranám v oddělování se od sebe a v získávání samostatnosti pomáhá. Cílem samozřejmě není zpřetrhání vzájemných vazeb, ale proměna a vyrovnávání vztahu do více partnerské roviny. Důležité je, aby dítě od rodičů odcházelo „nasycené“ pocitem bezpečí, lásky, se zážitkem zdravých rodinných vztahů a s adekvátní důvěrou v lidi a ve svět okolo.
V HLAVĚ A TĚLE DOSPÍVAJÍCÍHO PROBÍHAJÍ NÁROČNÉ A BOUŘLIVÉ ZMĚNY, BEZ KTERÝCH VÝVOJ NENÍ MOŽNÝ
Jistě jste si všimli, že puberta je časem velkých fyziologických změn. Jeho tělu i mozku vládnou hormony, i v rovině nervové soustavy probíhají změny bouřlivě. Z toho vyplývá emoční labilita dítěte a proměnlivost jeho nálad. Rozšiřuje se také jejich zájem o opačné pohlaví, dospívající zkouší navazovat první partnerské vztahy, zkoumají sexualitu a mají první zamilované zážitky.
Dospívající sice navenek působí „drsně“ a „odvážně“, ale pod povrchem jsou křehcí: teprve hledají sebe samotné, svou hodnotu a identitu, jejich sebevědomí a sebepojetí kolísají. Potřebují rozvíjet svůj potenciál, poznávat, v čem jsou dobří, začínají přemýšlet o svém budoucím zaměření, utváří si prvně svůj vlastní světonázor a své hodnoty. Navenek jsou k rodičům kritičtí a vymezující se, leckdy jsou názorově až černobílí, ale uvnitř jsou velmi snadno zranitelní. Vyhněte se proto např. kritice nebo zesměšňování jejich vzhledu, emocí, názorů a přání. Přestože proti vám protestují a protáčí oči, velmi potřebují vaši úctu.
Dospívající svůj respekt k autoritě přesouvají od rodičů ke svým vrstevníkům a ke svým vzorům. Přestává na ně platit formální autorita, prosté příkazy, zákazy a tresty. Mají naopak velmi dobrou schopnost autoritu dospělého testovat a prověřovat. Aby dospělý jako autorita uspěl, očekávají upřímnou a poctivou komunikaci, ochotu k diskusi, vzájemný respekt, spravedlnost a vysvětlení výchovných postupů.
PUBERŤÁK UMÍ MNOHÉ, CO MY DOSPĚLÍ NEUMÍME. DEJME MU PROSTOR PŘI PLÁNOVÁNÍ DOVOLENÉ.
Jak jste si přečetli výše, dospívající se s vámi potřebuje cítit mnohem častěji v rovnocenné komunikační pozici a potřebuje vnímat vaše uznání toho, co umí a zná. Potřebuje vědět, že vnímáte, co si přeje, o čem sní, chce vidět váš zájem o jeho prožívání, názory a postoje.
Dovolenou jste byli jistě doposud zvyklí plánovat sami a dětem jste jen řekli své rozhodnutí. Nyní máte možnost doplánování zapojit i vašeho potomka. Můžete si udělat společnou rodinnou poradu o tom, kam by bylo fajn se letos vypravit. Neřešte, jestli nejdřív koulí očima, nebo nechce o dovolené ani slyšet. Vyjádřete, že jeho názor vás zajímá. Chce podnikat výlety na kole? Nebo šnorchlovat v moři? Anebo poznávat zajímavá místa? Povídejte si o možnostech, řekněte i svůj názor a přání. Věnujte pozornost reakcím potomka, dostatečně se ho ptejte a dejte prostor na otázky i jemu. Můžete si rozdělit role, kdo bude co plánovat. Váš potomek je na internetu jako doma, zná všechny možné i nemožné technologie. Zkuste využít jeho schopností, za které ho budete moct ocenit. Požádejte ho, aby vám pomohl najít například výhodné letenky, ubytování, informace o hotelu, o možnostech výletů…Necháváte tak dílčí zodpovědnost na něm a tím mu dáváte najevo důvěru. Navíc ho vtáhnete do děje a vzbudíte jeho zájem i díky možnosti ovlivnit náplň dovolené, na kterou se bude moct těšit.
Chvalte vaši ratolest za vše, co se mu nebo jí podařilo.Pusťte si v tom fantazii na špacír. Fotí rád/a? Ať udělá fotodokumentaci vašich společných zážitků. Baví ho/ji nějaký sport? Jděte společně shánět potřebné vybavení, navíc může vyhledat recenze např. na potapěčské vybavení, trekové boty apod. Máte doma mladou slečnu, která se zajímá o módu? Vezměte ji sebou na nákupy a nechte si poradit, která sukně k moři vám sluší a je moderní. Jinak řečeno, buďte hraví.
DODRŽUJTE SLOVO A NEBERTE SI VĚCI OSOBNĚ
Dospívající je velmi citlivý a vnímavý k tomu, zda plníte své sliby, stojíte si za již vyřčeným a zda je váš zájem o jeho názory, přání a zájmy upřímný. Toto vše je nesmírně cenné pro vzájemnou důvěru, důvěru ve vás i v sebe. Není-li tato potřeba upokojena, dospívající prožívá velké zklamání.
Pokud nastavíte doma nebo na dovolenou nějaká pravidla a hranice (a že je to opravdu nutné!), jasně, stručně a upřímně je vysvětlete. Nebudou fungovat pravidla a zákazy založené na sdělení „prostě proto, že jsem to řekl/a!“ Dospívající se na vás může zlobit a pokoušet se mantinely prolomit. Buďte důslední, citlivě stůjte za svým vysvětlením.
Samozřejmě i nejlépe naplánovaná dovolená může mít své trhliny a šrámy. Nevíme nikdy přesně, co se puberťákovi může honit hlavou a jaké své (leckdy před dospělými utajené) starosti řeší. Žádnou jeho náladu nebo problém nezlehčujte a nekritizujte. Leckdy nevíme, co se ho dotklo, nebo kde se vzal jeho smutek či vztek. Má ale vždy svůj důvod a je to jistě oprávněný pocit, i když nevíme jeho příčinu. Hádka přes Messenger s kamarádkou, potíže s láskou, výkyv hormonů, nebo „jen“ něco, čím jste potomka nechtěně rozčílili. Problémy a starosti jsou pro dítě stejně závažné, jako jsou vaše problémy pro vás. Pokuste se být více empatičtí a méně rozumující. Dejte potomkovi prostor k vyjádření, co ho trápí. Pokud se vám dítě svěří, je to projevem veliké důvěry a je na místě vaše citlivá a podpůrná reakce.
Někdy rodiče zabolí, co jim potomek např. v návalu vzteku řekne, bodne je každá kritika, „ohnání se“,odmítnutí. Jediná možnost, jak to dobře snést, je nebrat si to příliš osobně. Proberte to s manželem, s kamarádkou,ulevte si, postarejte se o sebe a o svůj komfort a potomkovi to nevyčítejte. A když pak budete v klidu, můžete mu bez výčitek říci, že vás něco zranilo. Je to pro něj důležitá zpětná vazba.
KDYŽ JSOU VZTAHY MEZI PUBERŤÁKEM A RODIČEM NATOLIK VYOSTŘENÉ, ŽE SPOLEČNÁ DOVOLENÁ BY PŘILILA OLEJ DO OHNĚ…
I to se může stát a je někdy nezbytné nelámat situaci přes koleno a nechtít „pěknou“ společnou dovolenou za každou cenu. Pokud jsou vztahy mezi vámi vypjaté a vaše ratolest by vše bojkotovala, můžete se rozhodnout, že na ní nebudete trvat. I takové řešení může mít svou přidanou hodnotu a oddělené volno může být po vzájemné domluvě odpočinkem pro všechny.
Zásadní je najít pro dítě alternativní program po dobu, kdy budete pryč. Existuje naštěstí řada možností v podobě různých táborů, soustředění, nebo jiných pobytových aktivit pro děti a dospívající. Také můžete požádat o dohled nad potomkem jinou blízkou dospělou osobu. Určitě je na místě naplánovat program a organizaci času po dobu vaší dovolené společně s dospívajícím a pověřeným dospělým, který za vás dočasně převezme zodpovědnost.
Dokud potomek není dospělý, rozhodně není dobrý nápad nechávat jej doma o samotě, nebo jej po dobu vaší nepřítomnosti pouštět někam s vrstevníky. Koneckonců jste za ně jakožto rodiče zodpovědní i z hlediska právního a jistě se o něj nechcete během dovolené stále jen obávat.
Chcete-li dospívajícímu umožnit např. jet s kamarády na chalupu, do kempu, či na nějakou bezpečnou akci, udělejte to v době, kdy jste doma a v dosahu pro případné řešení problému. K období puberty patří potřeba podnikat něco sám, dostat k tomu od rodiče důvěru, ale zároveň k pubertě patří tajemství, potřeba experimentovat a pouštět se do „nedovolených“ věcí.
Dospívající potřebuje „zkoušet“ být a žít po svém, potřebuje cítit, že není neustále dozorován a podezírán. Bezpečným, vzájemnou důvěru budujícím způsobem je pouštět dospívajícího „do světa“ za předem domluvených pravidel: vědět kde, s kým a co bude podnikat, jaká jsou pravidla průběžného kontaktu, znát jeho nejbližší přátelé a moci být v případě potřeby v kontaktu i s jejich rodiči. Je též na místě, aby znal následky, zklame-li vaší důvěru.
JAK MÁM JAKO RODIČ UNÉST, KDYŽ SE MNOU DÍTĚ NECHCE TRÁVIT ČAS?
Je pochopitelné, že pro každého rodiče je taková situace bolestná. Stejně jako dospívající, i jeho rodič zažívá emočně náročné chvíle. Může cítit obavy, strach, smutek, vztek, též únavu z věčného hledání, jak nejlépe se spolu domluvit, může vnímat dospívajícího jako nevděčného a „zlobivého“.
„Dělám pro něj to nejlepší a on mi to takhle oplácí?“
„Dítě má svoje rodiče ctít! Kdybych se takhle choval/a v pubertě jtá, to by mi rodiče dali…“
„Tolik se snažím jí přiblížit, ale ona mě jenom odstrkuje…“
To vše jsou velmi citlivá témata, která by vydala na několik dalších článků. V tomto článku je nejdůležitějším poselstvím to, že dospívající potřebují, aby s nimi rodiče časem puberty trpělivě prošli a přijali jejich chování jako doprovodný projev důležitých vývojových změn. Zkuste si vzpomenout na vlastní úlety, když jste byli v jejich věku.
Dnes je navíc doba mnohem uvolněnější a to se týká i výchovy. Každodenní nápor pocházející ze sociálních médií, obrovské množství informací, podnětů, rizik, zrychlená doba, to vše klade na děti a dospívající vysoké požadavky. Zároveň není možné je od tohoto světa izolovat. Můžete jen důvěřovat v dítě samotné, v jasně nastavené hranice a v to, že jste jim v rámci výchovy a vztahu dali a dáváte dostatečné množství inspirace, vzorů a informací a že je máte v první řadě rádi.
Pokud máte pocit, že se vám situace vymyká z rukou, pokud je toho na vás nebo na vaše dítě už moc, neváhejte si říci o odbornou podporu v podobě rodinného poradenství či rodinné terapie. Není znakem slabosti nechat si pomoci, naopak, je to projevem zodpovědného postoje k přirozené vývojové krizi a otevřenosti k získání nových pohledů.
Napsáno pro Tchibo Blog, 11.7.2020