Jsou to téměř tři týdny, co jsem sem dávala (více odborný než osobní) článek na téma psychické pohody v čase domácí karantény a koronaviru. Od té doby sleduji na okolí a na sobě samotné, že to není ale tak snadné denně vše potřebné uvádět do praxe. Že toho je vlastně docela hodně, co si od nás současný stav pandémie žádá a že by bylo skvělé, kdybychom do té vší náročnosti mohli vnést také odlehčení.
Co všechno s koronavirem přibylo do našich životů
Stejně jako Vy, domnívám se, i já u sebe si všímám, že mi k běžnému dni chronického pacienta přibylo dost věcí: hojné šití roušek (s revmatickýma rukama paráda, že?), široká telefonní a Skypová komunikace s mnoha lidmi, kteří jsou také v domácí karanténě nebo na home-office, sledování deprimujících a emočně náročných zpráv o dopadech koronaviru na lidstvo (včetně toho, že si člověk začíná mnohem víc všímat dopadů nejen na zdraví těch nejzranitelnějších, ale i na ekonomiku, politiku, demokracii a mezilidské vztahy).
Přibyla samozřejmě i nepříjemná obezřetnost při pohybu venku (byť jen na procházkách) a vnímání hutné atmosféry mezi lidmi, projevující se důsledným odstupem, sklopenou hlavou a viditelnými obavami. Chtě nechtě (ač jinak přehnanými obavami z nákazy netrpím) je se mnou také nějak přítomen i fakt, že patřím pro své onemocnění do té „ohrožené skupiny“ snadno nakazitelných obyvatel, kterým by virus nadělal v těle „parádní“ paseku.
Tak jako všem, i mně na hrb přistály obavy o moje nejbližší (kteří nemají ten luxus domácího bezpečí jako já) a jakožto dřívějšího psychoterapeuta a sociálního pracovníka mě velmi trápí, že se nemohu připojit ke svým kolegům terapeutům, kteří hojně pomáhají lidem v psychické nouzi. Tak jako bych to udělala v době před onemocněním a invaliditou… Koneckonců ani na psaní e-booku není teď mnoho prostoru a sil (ač právě o nich v něm píšu).
A k tomuto “výčtu” atypických pandemických momentek si tak nějak automaticky běží standard každého dne chronicky nemocného: bolesti, nadále aktivní a destruktivní záněty, běžný život s limity, které je třeba průběžně překonávat, únava, nové léky… Skoro “jen tak mimochodem”.
Na chvíli se zastavit a odlehčit si od závažnosti
Došlo mi poměrně záhy, že je ale také potřeba umět trochu přibrzdit a ubrat té závažnosti a naléhavosti. Právě proto, aby byly potom zase síly pro vše potřebné. Jednoduše řečeno, je důležité začlenit do tohoto pandemického maratonu i dny (nebo chvíle), které člověku dobijí baterky a díky kterým může získat znovu nadhled a odstup od toho všeho, co nás má tendenci zvenku až dramaticky pohlcovat.
Potřebujeme humor, nápaditost, naslouchání své vlastní mysli a svému vlastnímu tělu. A jejich pomocí můžeme získat lehkost, resp. odlehčení té závažnosti, která je všudypřítomná. A také si můžeme nastavit hranici a míru, do které necháme celý nouzový stav a vše s ním související proniknout do našich myslí, emocí, vztahů a domovů. A pokud nejsme existenciálně ohroženi, potom si můžeme kdykoli udělat příjemný, odlehčující a očistný čas. Každý po svém, podle toho, co teď a tady chce a může udělat pro odlehčení duši a tělu, ať je to chytré nebo hloupé, ať je to významné nebo naopak vůbec, prostě to udělejte. Pro sebe samotné a pro to, abyste mohli dál čelit zátěži, kterou procházíme, ale třeba s větší lehkostí.
Na závěr recept "jen" pro ženy 🙂
A dál čtěte spíše jen ženy (muže bych tentokrát moc nepotěšila), a to konkrétně ženy, které potěší a zaujme i velmi odlehčený, humorný a záměrně až povrchní recept na to, jak se dostat z pandemické tísně, rozmrzelosti, přetížení, únavy apod. a jak se o sebe postarat „virus-nevirus“. Dovolte si to, situace je vážná už takhle dost, tak proč si trochu nevydechnout.
Dejte si vanu s pěnou, nebo dlouhou sprchu! Vyzkoušejte třeba ten sprcháč, co si šetříte už od Vánoc.
Oholte si nohy (a tak).
Namasírujte se peelingem nebo jen obyčejnou houbou - každý centimetr na těle, ať je pěkně opečovaný.
Udělejte si vlasy! Nabarvit, jinak učesat, dát si zábal, ostříhat 😉
Vybělte si zuby (ikdyž to nefunguje), nalakujte si nehty, nebo udělejte cokoli dalšího malicherného.
Vezměte si na sebe kytkovaný legíny (nebo něco barevnýho a milýho - však ono už těch vytahaných tepláků a triček máme plný zuby, že...).
Dlouuuuuze se podívejte do zrcadla a užijte si, jak jste krásná!
Vezměte psa a jděte ven (možno i kočku, morče, nebo jen sebe).
Sedněte si na slunce a dívejte se. Jenom se dívejte okolo, na zelenou trávu, na stromy v rozpuku, na modrý nebe.
Když nikdo není v dohledu, sundejte si roušku, ale pssssst! (trocha ilegální činnosti vždy potěší… ale jasně, neohrozit tím sebe ani jiné).
Nepřemýšlejte!
Doma po procházce, jak říká spisovatel Fulghum, “teplé koláčky a studené mléko Ti udělají dobře” (pro nás marody bych zvolila jinou jídelní formaci).
Položte hlavu na polštář, opřete si do měkkého každý kloub nebo cokoli, co Vás bolí, zachumlejte se do deky a zavřete oči.
Uvolněte každý i ten nejmenší sval a vaz v těle a dýchejte!
Pusťte si oblíbený film nebo seriál, který byste nikdy nepřiznala, že sledujete.
Dnes se nazajímejte o koronavirus a odhlašte se ze sociálních sítí.
Zavolejte kamarádce, o které víte, že se spolu můžete smát a dovolit si řešit jen blbosti.
Až přijde domů ten, koho máte ráda, přitulte se a řekněte mu, jaký jste měla pěkný den.
Jděte včas spát a uvědomte si ten prima pocit, když jdete po super koupeli v barevných legínách po přírodě a těšíte se na koláčky a mléko a heboučký relax pod dekou. Uvidíte, že druhý den ráno bude lépe!😊