Lenost, tvůrčí krize, nebo prokrastinace? Na všechno pomohou aplikace!😇

Když se nechce, tak se prostě nechce...🙄

Jednoho dne koncem karantény jsem si všimla, že už několikátý den trávím více času u jednoho (nepříliš hotnotného) seriálu: Survival („Kdo přežije“). Kdo jej znáte, už se smějete. Kdo ne, představte si invalidního důchodce (mě), jak si leží pěkně pod dekou, usrkává kokosovou vodu z „čerstvého kokosu“ objednaného na Rohlíku.cz a učarovaně zírá na dvacet amerických bláznů, kteří jsou vydáni sobě na pospas v některé z krásných mořských „divočin“ v Indonésii, a jejich jedinou denní náplní je soupeřit mezi sebou navzájem (o jeden mega USD) tím, že intrikaří, pomlouvají se a bojují proti sobě v rádoby sportovních disciplínách a v mezičase musí přežívat bez všech vymožeností civilizace v pustině...🤦🏻‍♀️

Ať jsem chtěla nebo ne, musela jsem si přiznat, že tohle není nutný odpočinek kvůli vyčerpání a nemoci, ale že tohle se stává mým malým tajným zlozvykem🤐 . Potřebovala jsem denně napsat alespoň kus článku nebo e-booku, pokračovat v on-line kurzech, pracovat na webovkách apod. Ale ejhle, ono se mi najednou nechtělo a potřebovala jsem místo další kapitoly e-booku nutně vědět, jak dopadne kmenová rada posledních „přeživších“ a jesli Ozzy porazí Amandu...

Nemohla jsem se najednou odrazit od indonéské divočiny k českému notebooku. A nejen to!🤷🏻‍♀️

Díky tomu, že jsem přestala úplně vycházet ven (vyjma procházek se psem), jsem pozbyla postupně do té doby velmi střežený každodenní režim. Potichoučku polehoučku jsem si z něj začala ulehčovat: tu jsem vypustila ranní meditaci, tu jsem zkrátila procházku kvůli počasí, jedla jsem jako „čuně“ atd. Celý den jsem protelefonovala s rodinou a přáteli, které jsem nemohla vidět, a zbytek času jsem byla „v Indonésii“ (buď spící, nebo fascinovaně zírající na moře).

A ejhle, dva týdny pryč a s nimi i všechny zásady... Získat je zpátky ale nebude přeci žádný problém, ne?

Věděla jsem,

  • 📝že psaním usiluji o to, aby mě jednou živilo (no, ne že bych si stěžovala na výši invalidního důchodu…),
  • 🧘‍♀️že meditace dělám proto, abych ze života s nemocí nezešílela a abych tělu odlehčila,
  • 🏃‍♀️že ven chodím proto, abych „promazávala“ klouby a nebyla ztuhlá,
  • 💬 že s lidmi jsem v kontaktu, abych neztratila všechny přátele a socální dovednosti,
  • ⏰že denní režim musím držet, abych měla šanci na zlepšení zdravotního stavu, že ….

Ale problém to najednou byl… Kudy z něj ven?!?

Nechtělo se mi a nemohla jsem najednou vůbec chytit zpět návyky, soustředění a směřování k cíli.

A tak mě napadlo (na to jsou přece super všechny blogy), že tohle musí řešit ještě někdo, kdo v karanténě vypadl z rytmu, a koneckonců i za běžných okolností se tohle může stát každému (možná né ta Indonésie🤪), kdo pracuje sám na sebe, nemá pevnou pracovní dobu, pracuje z domova, nebo kdo marodí jako já.

Začala jsem tedy procházet na webu různé články, zadávat různá klíčová slova typu „prokrastinace“, „motivace“, „denní řád“, ale všude jsem nacházela nepoužitelné návody, psychologická vysvětlení a ke všemu jsem se musela v závěru smát, když jsem si všimla, že obdobné články jsem většinou už někdy i sama psala. Slabý kalibr, došlo mi. Když není kontrola a motivace z venku (zaměstnavatel čekající na odevzdání práce, klient v čekárně, nebo dítě ve školce), tak musí přijít motivace zevnitř. Ale je nějaký způsob, jak ji podpořit?👀

Věřte nevěřte, já ten způsob našla tentokrát v Apple aplikacích📲. No vážně! Nevěřili byste, na co všechno dnes existují aplikace. Všichni známe appky sociálních sítí, běžné kalendáře, hry, jízdní řády apod. Ale víte, že existují aplikace, ve kterých si můžete rozplánovat nové návyky a harmonogram dne? Které vám pomohou si jej nejen nastavit, ale i jej dodržet? Že existují appky, které vám pohlídají, zda pracujete a soustředíte se dost dlouho, ale ne moc dlouho?

Vy, volnomyšlenkáři anebo odpůrci moderních technologií, které to děsí už teď, dál nečtěte. Vy, které to zaujalo, se se mnou pojďte podívat na pár aplikací, které mně osobně usnadnily odchod z televizních indonéských břehů zpět do reality a díky nimž jsem se dostala zpět do fungování, se kterým mohu být spokojená a které (doufám) povede k těm cílům, které i při nemoci stále mám. Jaký je význam aplikací pro člověka zdravého a zaměstnaného je zřejmé. Budu tedy uvádět spíše to, kde může být ta která aplikace užitečná lidem nemocným, v invalidním důchodu, čili lidem se specifickým denním režimem.


  • Done: A Simple Habit Tracker
    Váš nový kouč pro získání nebo stabilizování každodenních návyků

Říkáte si, že fakt už chcete denně začít cvičit? Nebo denně na něčem pracovat tak a tak dlouho? Nebo že se konečně pokusíte přestat jíst moc sladkého? Anebo chcete začít dělat něco pro druhé? S touto appkou se můžete pustit do čehokoli, co vás napadne. Vy sami si utváříte její obsah, který je odrazem vašeho přání, jak mají vaše dny vypadat.

Definovat si na začátku (nebo při novém „rozjezdu“ či při „životní revizi plánů“) jasně cíle, to je podstata. Tato aplikace vám umožní stanovit si, co si během dne/týdne/měsíce přejete pravidelně dělat. Její podstatou je uvědomit si, jaké aktivity mají do vašich dní pravidelně patřit a kolik času jim chcete věnovat. Anebo naopak, co si přejete přestat dělat. A pomocí upozornění a připomínek vám to appka připomene.

Funguje na principu jasného definování si reálného množství činností, jejich sepsání do aplikace a vyhodnocení míry jejich splnění na konci každého dne jedním kliknutím. Po týdnu, měsíci, či roce se můžete podívat na grafické zobrazení, jak se vám dařilo co dodržovat. Člověk má dobrý pocit, když splní to, co si předsevzal. A když je to někde „černé na bílém“, máme větší motivaci tomu dostát. Proto princip těchto tzv. „habit aplikací“ opravdu funguje.

Aplikace vám dokonce sama nabízí inspiraci jednotlivých životních oblastí a aktivit, ze kterých si můžete volit. Bohužel je v angličtině, ale nic nebrání tomu, abyste si vše zadávali v češtině. Není složité porozumět zacházení s ní, je uživatelsky přátelská a ze všech „habit“ aplikací udělá asi nejmenší díru v peněžence. Můžete si ji stáhnout pro iPhone (a Apple Watch) i pro telefony se systémem Android (a jejich chytré hodinky).

Pro příklad, v čem pomáhá mně, se podělím o některé své stanovené návyky 😉

  • 120 minut psaní denně
  • Dvě delší procházky se psem (2x 2km)
  • Vypít 2.5 litru vody
  • Meditovat 2x denně (15 a 30 minut)
  • Po 17.hodině odložit mobil a věnovat se rodině
  • Setkání s kamarádem/kamarádkou 1x týdně max.90min.
  • Fyzioterapie 1x týdně 90min.
  • Vzdělávat se 30min denně (v čemkoli, kde se dozvím něco nového)

Tak co říkáte? Najdete i vy užitečnost téhle aplikace? Zkuste to! Nemůže se stát nic jiného, než že vám to nesedne.

Rada na závěr: Pro začátek volte spíše menší cíle. Sama jsem (dle své celoživotní tendence😜 ) na začátku nasypala do aplikace asi dvacet cílů a obratem jsem zjistila, že ve svém aktuálním zdravotním stavu a se svým množstvím energie to není absolutně reálné.

TIP: Aplikace může skvěle sloužit i jako nalezení a nepřekračování hranic svých sil a zdravotních možností. Můžete cíl pojmout jako „negativní“, čili nastavit si maximální dobu nebo množství nějaké aktivity. Úspěchem potom bude onu hranici nepřekročit (příklad: v mém případě je to např. hranice 120 minut psaní, nebo hranice jednoho 90ti minutového setkání se s někým „na kafe“ max. jednou týdně).

Více o aplikaci najdete zde🌐


  • soustředění
    Be Focused - Focus Timer
    Soustřeďte se 25 minut a 5 minut relaxujte

Focus je aplikace, která vychází z tzv. Pomodoro metody, což je rozhodně velmi funkční metoda na to, jak efektivně organizovat svůj čas a jak správně využívat naší schopnosti se soustředit. Její autor (F. Cirillo) tvrdí, že plnění mentálního úkolu (tzn. jakékoli mentální práce – ať už psaní, účetnictví, programování, administrativa apod.) si má člověk rozdělit na části dlouhé 25 minut. Po 25 minutách naprosto nerušené práce (na jakémkoli úkolu) je potřeba si dát krátkou pauzu (cca 5 minut) a potom se pustit do dalších 25 minut soustředěné práce.

Principem je, že časté přestávky zlepšují duševní čilost. Platí zároveň to, že během soustředěných 25 minut by člověk neměl těkat k žádné jiné činnosti či myšlence (nedívat se na mobil), rušivé myšlenky nesouvisející s úkolem je třeba opustit anebo si je poznamenat na papír a dál se věnovat soustředěné práci. Zhruba po čtyřech cyklech (tj. dvou hodinách) by měla přijít delší přestávka.

Tato aplikace člověku usnadní orientaci v čase, který věnuje splnění úkolu, a hlídá za nás, abychom vytěžili z naší možnosti se soustředit co nejvíc. Autor metody zvané Pomodoro (překlad: rajče) používal na hlídání si 25 (soustředění) plus 5 (pauza) minut při své práci kuchyňskou minutku ve tvaru rajčete – odtud název teorie. My už nepotřebujeme kuchyňskou minutku, nebo minutku na mobilu, my máme k dispozici aplikaci Focus, která odpočítává „soustředící cykly“ a pauzy mezi nimi, přičemž jejich počet a celkovou délku práce na daném úkolu si můžeme sami dopředu nastavit a jen spustit časovač.

Různé verze „Focus“ aplikací (pod tímto názvem, nebo pod vyhledávacím heslem „pomodoro“) jsou dostupné jak na App Store, tak v Google Play. Můžete si vybrat. Za sebe dávám odkaz na jednu z možných verzí zde🌐


  • prokrastinace
    Forest: Stay focused
    Soustředěně pracujte a vypěstujte tak stromy!

Zábavnou a jednoduchou aplikací, která také podporuje soustředění při práci, je i aplikace Forest. Funguje na stejném principu jako Focus, čili vede vás v soustředění po určitou dobu a následné pauze. „Pouze“ s tím rozdílem, že po dobu vašeho soustředění se pěstuje ve vaší appce virtuální strom ve vašem virtuálním lese. Jakmile ale začnete „štrachat“ v mobilu (těkat na internetu nebo Facebooku), růst stromu se zastaví a strom sejde.

Jinými slovy, appka vás vede k tomu, abyste nerušeně pracovali na svém úkolu a neodbíhali k smskám, na Instagram či jinam 😉 Můžete si ale nastavit i „vlídnější režim“, kdy si sami určíte, do kterých aplikací nebudete mít po dobu práce (a pěstování) přístup anebo režim, který sází vysloveně na vaši poctivost a „pěstuje“ strom, i když vezmete mobil do ruky, nebo pracujete jeho prostřednictvím.

Aplikace umožňuje pěstovat i větší stromy, tzn. pracovat delší dobu v kuse: maximálně ovšem dvě hodiny. Kromě vypěstovaných stromů sbíráte body a za každých 2500 bodů za vás společnost Forest za odměnu vysadí někde na světe opravodvý strom🏆. Je přístupná na App store i na Google Play, za jednorázový poplatek cca 75,-Kč.

Podívejte se zde🌐


  • prokrastinace
    Brain.fm
    Nechte hudbu a zvuky podpořit vaše soustředění, práci, studium i odpočinek

Brain.fm je báječná appka, ve které najdete hudbu vytvořenou speciálně za účelem, aby pomohla posluchači vstoupit do požadovaného duševního stavu (soustředění při práci, studium, relaxace, spánek aj.) a udržet tento stav potřebnou dobu.

Pokud navíc člověk pracuje někde, kde je rušen jakýmikoliv zvuky nebo hlasy zvenku, nemůže se plně soustředit na to, co aktuálně potřebuje dělat. Stejně tak, i ticho může být pro někoho rušivé, a tak si lidé často pouští k práci hudbu, rádio, televizi. Ty ovšem nejsou cílené na podporu našeho soustředění. Brain.fm nabízí řešení pro obojí – pustit si do sluchátek hudbu vytvořenou speciálně za účelem, který požadujeme.

Lidé stojící za touto aplikací vychází z principů sluchové neurovědy a kombinují prvky hudby, akustiky, rytmu, zvuků apod. Z nich potom za pomoci počítačových technologií utváří kompozice, které podporují tu kterou mozkovou aktivitu. To znamená, že jedna „kompozice/skladba“ potom pomáhá mozku k hlubokému soustředění při práci, jiná při studiu a jiná mu při procházce umožňuje relaxovat a další pomáhá usnout

Brain.fm získal již řadu různých ocenění a sama mohu potvrdit, že jejich skladby na mě opravdu fungují a pomáhají mi. Můžete si je bezplatně vyzkoušet a následně aplikaci zakoupit za nepříliš drahý peníz. Pokud Vám nesedne, jednoduše stačí zrušit předplatné ještě ve zkušebním období.

Aplikaci najdete na App Store i na Google Play. Více informací se dočtete zde🌐


  • meditace
    10% Happier
    Meditace pro Vaše šťastnější a zdravější já

Na závěr dnešního výběru nemohou chybět pro rovnováhu také tipy na aplikace, které vám naopak pomohou se pohroužit do odpočinku, relaxace a meditace.

Mezi meditačními a minfulness aplikacemi najdete obrovský výběr. Bohužel a paradoxně, se jedná o nejdražší mobilní aplikace. Na druhou stranu cena je v tomto zavádějící, protože to, co některé z aplikací obsahují, je opravdu nepřeberná nabídka pěkných a kvalitních videí, nahrávek, textů a materiálu vedoucímu k tomu, že se meditace a péče o svého ducha a tělo tímto způsobem stane člověku každodenní součástí dne, pomocí v nouzi či „jen“ podporou v seberozvoji.

Vyzkoušela jsem několik aplikací a našla dva favority: Ten Percent Happier a Headspace.

Obě nabízí vše, co jsem psala výše: tématické meditace, meditace pro každý den, meditace pro zdraví, dobrý spánek, nebo pro „léčbu“ úzkostí, depresí, zvyšování sebevědomí apod. V obou najdete jak řízené meditace (stovky a stovky!), tak vysvětlující a vzdělávací videa. Obě aplikace vás povedou k pochopení meditace a jejího smyslu, významu, vlivu na psychické i fyzické zdaví a k lásce k meditacím a jejich zařazení do svých životů.

Uvádím zde primárně 10% Happier, ale jen proto, že se mi líbí koncept tématických kurzů, složených z podtémat, přičemž každému je věnována "přednáška" (jakýsi úvod) a následně tématická řízená meditace.

Obě meditační aplikace nabízí bezplatné zkušební období, kde člověk stačí vyhodnotit, která mu sedí víc a může se ozhodnout, zda do ní chce investovat a na jak dlouhou dobu. Obě aplikace jsou v angličtině, což já osobně vítám (v ČR nemáme v tomto bohužel vůbec konkurenci), ale lidé bez angličtiny zde budou zklamáni. Na druhou stranu: pravidelný poslech meditací a povídání v angličtině zároveň zpěvňuje naše jazykové vybavení a je prostředkem i motivací, jak svou angličtinu zlepšovat.

Obě appky najdete jak v App Store, tak v Google Play. Ke každé z nich přikládám odkazy níže:

Headspace app.🌐

10% Happier app.🌐


"Píšu, abych tím podporovala lidi trpící dlouhodobým nebo chronickým onemocněním v jejich cestě k seberealizaci, plnění svých snů a v úspěšném překonávání každodenních těžkosti a omezení. Inspiraci nacházím ve vlastní zkušenosti současného života s onemocněním a v předchozí dvacetileté poradenské a psychoterapeutické práci." Můj příběh si přečtěte zde >>